Nakladatelstvé Albatros slaví 70 let! Ke kulatinám si nadělilo krásnou kolekci retro knih

Největší a nejstarší české nakladatelství zaměřené na literaturu pro děti a mládež slaví letos kulaté 70. narozeniny. Za sedm dekád vydal Albatros neuvěřitelných 13 tisíc titulů v celkovém nákladu 350 milionů kusů, jako jediné dětské nakladatelství na světě získalo cenu Grand Prix a spolupracovalo s takovými osobnostmi jako Miloš Macourek, Adolf Born, Helena Zmatlíková, Václav Čtvrtek a spousta dalších úžasných autorů, ilustrátorů a překladatelů. Ale především díky nádherným knížkám a poutavým příběhům přivedlo ke čtení nespočet čtenářů.

U příležitosti tohoto krásného jubilea nachystalo nakladatelství Albatros retro kolekci Cesta časem Albatrosem. Ta přináší osm knih, které se do dějin české literatury pro děti a mládež zapsaly tučným písmem a které se svého prvního vydání dočkaly mezi lety 1961 až 1984. Společně s dětmi si můžete připomenout knížky, které jste pravděpodobně četli jako malí i vy.

Znovu tak vychází například půvabná obrázková knížka Holčička a déšť, titul z legendární edice OKO Hádej, hádej, hadači, nesmrtelná klasika z edice Jiskřičky Heidi, děvčátko z hor nebo kultovní encyklopedie Už vím proč.

A kam se bude ubírat budoucnost dětského nakladatelství? „Albatros se i dnes snaží být tím, čím byl po většinu své historie – sebevědomým nakladatelem, který ctí tradice a historii, ale zároveň se nebojí přinášet věci zcela nové a neokoukané. Máme tu čest spolupracovat s vynikajícími autory, ilustrátory, překladateli i grafiky a naším hlavním cílem je vydávat knihy, které budou u dětí rozvíjet čtenářské dovednosti a fantazii dobrou beletrií a zpřehledňovat jim svět skrze fundované, bohatě vypravené populárně-naučné knihy,“ říká šéfredaktor Albatrosu Petr Eliáš.


7 albatrosích NEJ:

1/ Úplně první vydanou publikací je Říkej si a hraj od Karla Jaromíra Erbena s ilustracemi Aleny Ladové.

2/ V prvním roce své existence vydalo nakladatelství 18 knih. V současnosti vydá Albatros ročně kolem 160 titulů.

3/ Nejvydávanějšími českými autory jsou Josef Lada, Václav Čtvrtek nebo Zdeněk Miler.

4/ Nejvydávanějšími zahraničními autory jsou J. K. Rowlingová, Astrid Lindgrenová nebo Antoine de Saint-Exupéry.

5/ Nejoblíbenějším knižním hrdinou je Krtek Zdeňka Milera.

6/ Knížky z Albatrosu vyšly v dalších 46 zemích světa.

7/ Knížka s největším jednorázovým nákladem v historii je Osada havranů od Eduarda Štorcha z roku 1982. Vyšla v nákladu 250 tisíc výtisků.

Cesta časem s Albatrosem

Pošta z Knihozemě

Zdá se vám obtížné zorientovat se v široké nabídce dětských knih? Chcete svým dětem vybrat vždy kvalitní knihu, která je zaručeně potěší? Odebírejte Poštu z Knihozemě! Čeká vás pravidelná dávka těch nejzajímavějších tipů z knižních novinek pro děti a mládež, informace o akcích i aktuální zprávy z Knihozemě.

Chcete dostávat informace o novinkách, soutěžích a o tom, co se děje v Knihozemi?

Přihlaste se k odběru, ať vám nic neuteče.