Kterou knížku vybrat dětem pod stromeček? Poradíme vám!

Bez knížek si už Vánoce ani nedovedeme představit. Knížka je totiž ten nejlepší dárek, který můžete otevírat znovu a znovu. S knížkou darujete nejen radost, ale i výlet do jiného světa, nové kamarády, dobrodružství a příjemně strávené chvilky. Knihy také mají jednu zásadní výhodu – snadno je zabalíte. Dobře však víme, že najít tu pravou, obzvlášť pro malého čtenáře, není vůbec jednoduché. Vybrali jsme proto hned několik tipů, které vykouzlí úsměv na tváři holkám i klukům, malým a větším čtenářům.

Pro ty nejmenší tu je Tajemství Černé skály. Kouzelně ilustrovaný příběh o malé Erice, kterou uchvátila legenda o děsivé Černé skále. I přes varování maminky se holčička pokusí zjistit pravdu a celé té záhadě přijít na kloub. Jednoduchý příběh, nádherné ilustrace, minimum textu a velká písmena. Právě tuto kombinaci ocení čtenáři začátečníci a děti od 3 let.

Malí školáci si jistě zamilují knížky Jitřenka a Filípek s půvabnými ilustracemi Evy Chupíkové. Jitřenka a Filípek jsou sourozenci, ale každý z nich má svůj vlastní příběh. Pro Jitřenku i její kamarády kočku Lízu a pejska Titiho je zahrada nejkrásnější místo na světě. Objevují tu různá zákoutí a poznávají její obyvatele. Ale Filípek, ten raději chodí s tatínkem do lesa k jezeru, kde si hraje na lesního skřítka. Obě knížky jsou vhodné pro děti od 5 let a díky větším písmenům je šikovní čtenáři zvládnou přelouskat i sami.

Pokud hledáte pro děti i něco lehce edukativního, Co má klokan ve vaku je správná volba. Útlá knížka jim prozradí, jak zvířata vychovávají svá mláďata. Najdou v ní nejen spoustu zajímavých informací, ale i roztomilých ilustrací od Linh Dao. Ideální čtení pro děti od 6 let.

Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky už možná znáte. Věděli jste ale, že vyšla další stovka pozoruhodných příběhů žen, které se zapsali do historie? Stejně jako v první díle, i dvojka je plná překrásných portrétů od ilustrátorek z celého světa. V knížce najdete krátký medailonek spisovatelky J. K. Rowlingové, herečky Audrey Hepburn nebo třeba komičky Ellen DeGeneres. Inspirativní čtení (nejen) na dobrou noc potěší děti od 6 let, ale věříme, že i taková náctiletá slečna by z ní měla pod stromečkem velkou radost.

Pořádné dobrodružství zažijou kluci i holky s legendární foglarovkou Hoši od Bobří řeky. Dílo českého spisovatele Jaroslava Foglara, které přivedlo ke čtení velké množství dětí, by nemělo chybět v žádné dětské knihovničce. Hoši od Bobří řeky jsou vůbec první knížkou, která vychází v rámci nové reedice nakladatelství Albatros. Ve spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara chystá Albatros vydat stěžejní Foglarovy romány. Známé příběhy dostanou novou modernější tvář, aby se co nejvíce přiblížili současným dětěm. Každou z nich bude ilustrovat jiný český kreslíř. Dobrodružnou klasiku o táboření a lovení bobříků ilustrovala talentovaná mladá ilustrátorka Ester Kuchynková.

A nakonec tu máme vánoční, i když trochu neknižní, tip pro všechny děti a milovníky krásných ilustrací Adriána Macha. Oblíbená velryba Gerda se vrací v podobě velkého nástěnného kalendáře na příští rok! Jakmile vám kalendář doslouží, ilustrace si můžete vystříhat a rozvěsit, kam jen budete chtít. A navíc! Na konci kalendáře najdete i pexeso, se kterým si užijete zábavu nejen o vánočních prázdninách.

Tak už víte, jakou knížku najdou vaše děti pod vánočním stromečkem?

Pošta z Knihozemě

Zdá se vám obtížné zorientovat se v široké nabídce dětských knih? Chcete svým dětem vybrat vždy kvalitní knihu, která je zaručeně potěší? Odebírejte Poštu z Knihozemě! Čeká vás pravidelná dávka těch nejzajímavějších tipů z knižních novinek pro děti a mládež, informace o akcích i aktuální zprávy z Knihozemě.

Chcete dostávat informace o novinkách, soutěžích a o tom, co se děje v Knihozemi?

Přihlaste se k odběru, ať vám nic neuteče.