Adrián Macho: Gerda je hrdinka, která si zaslouží, aby se její příběh dále rozvíjel

Slovenský ilustrátor Adrián Macho kreslil už od dětství. Vystudoval uměleckou keramiku a dlouho se věnoval grafickému designu. Jeho talent se však nejvíce projevil, když začal ilustrovat. Důkazem je několik dětských knih, které se na Slovensku staly bestsellery a dostalo se jim i ocenění od čtenářů. V roce 2018 mu u nás vyšla dětská kniha Gerda, příběh velryby, kterou sám ilustroval i napsal.

Jak se zrodil příběh o velrybě Gerdě?
Jednou jsem cestou z dovolené v Chorvatsku přemýšlel nad tím, že bych rád napsal a nakreslil knihu. Malou velrybu už jsem měl nakreslenou, měla být jedním z ručně šitých polštářů, které dělám pod svou značkou Mellow. Líbila se mi a chtěl jsem jí vymyslet vlastní příběh. A tak nějak vznikla Gerda, se kterou mimochodem slavím společně svátek. Ve švédském a norském kalendáři má Gerda svátek ve stejný den, jako je ve slovenském kalendáři Adrián, tedy 23. března.

A máte s Gerdou další plány? Co třeba další díl nebo animovaný film?
Určitě! Gerda je hrdinka, která si zaslouží, aby se její příběh dále rozvíjel a já budu moc rád u toho. Kde všude se může Gerda ukázat, je ve hvězdách. Animovaný film zatím nechystám, ale těch možností, kde by se mohla objevit, je více. Na Slovensku už na motivy jedné kreslené knížky vzniklo například divadelní představení pro děti. A myslím, že Gerdě by podium slušelo.

Často malujete námořníky, majáky a vaše tvorba má takový přímořský nádech…
Když jsem začínal s vlastními ilustracemi, hledal jsem si nějaké téma, které by mi bylo blízké. Chtěl jsem, aby z mých ilustrací vyzařoval klid a pohoda. Byla to vlastně náhoda, že jsem začal kreslit námořníky, moře a racky. Díky tomu jsem si vymyslel vlastní značku Seasidespirit, po kterou jsem začal své ilustrace publikovat na Instagramu nebo na webu.

Četli vám rodiče, když jste byl malý?
Přiznám se, že si to nepamatuji. Přece jen už je to nějaký ten pátek. Vzpomínám si ale, že jsem měl moc rád obrázkové knížky. K ilustracím jsem měl vždycky bližší vztah než k textu. Asi proto ze mě nakonec vyrostl ilustrátor. Velmi brzy jsem začal kreslit. Když jsme chodili k babičce, vždycky po mě chtěla nakreslit nějaký obrázek. A když jsem ho nakreslil, tak jsem si mohl vzít zákusek.

A zaujala vás v poslední době nějaká knížka pro děti?
Mám rád komiksy a teď je velmi oblíbený komiks Hilda, který je jak pro děti, tak pro dospělé. V mém světě se totiž knihy nemusí dělit na ty pro děti a knihy pro dospělé. Někdy se to hezky prolíná. Autorem Hildy je Luke Pearson a jeho komiks měl takový úspěch, že podle něj natočili i seriál na Netflixu.

Čtete ve volném čase?
Čtu, i když na to nemám až tolik času. Navíc, když člověk dělá nějakou kreativní práci, je pro něho lepší, když se snaží odreagovat úplně jinak. Například se hrabe v zemi, sází stromečky, venčí psa a jeho mozek zkrátka na chvíli vypne. Knížky mám ale moc rád. Mým oblíbeným autorem je Timothée de Fombelle, baví mě jeho knihy Vango a Dva životy pana Perla. Kromě toho mám také rád severskou literaturu. Občas mi lidi říkají, že jsem takový slovenský Viking.

Jak myslíte, že by měla vypadat knížka pro děti, aby je opravdu zaujala a motivovala pokračovat ve čtení?
Nejsem si jistý, jestli vím, jak by měla dobrá kniha pro děti vypadat. Ale všiml jsem si, že Gerdu má rádo hodně dětí, které ještě neumí číst. Prohlíží si obrázky a příběh si tvoří svůj vlastní. Nedrží se textu a vymýšlí si svůj svět. Podněcuje to jejich kreativitu a to je myslím fajn.

Co nejlepší na tom být ilustrátorem?
To je těžká otázka. Co je nejlepší na tom být blogerem nebo novinářem? Každá profese má nějaké výhody a je důležité hlavně to, v čem se člověk najde. Já kreslím rád, protože si můžu tvořit svůj svět, nechat pracovat fantazii a ještě mi za to platí. A to není špatné, ne? :)

Pošta z Knihozemě

Zdá se vám obtížné zorientovat se v široké nabídce dětských knih? Chcete svým dětem vybrat vždy kvalitní knihu, která je zaručeně potěší? Odebírejte Poštu z Knihozemě! Čeká vás pravidelná dávka těch nejzajímavějších tipů z knižních novinek pro děti a mládež, informace o akcích i aktuální zprávy z Knihozemě.

Chcete dostávat informace o novinkách, soutěžích a o tom, co se děje v Knihozemi?

Přihlaste se k odběru, ať vám nic neuteče.