7 knižních tipů, se kterými se bude dětem krásně usínat

Vzpomínáte si, když jste byli malí a maminka nebo tatínek vám před spaním vyprávěli uklidňujícím hlasem pohádky? Z vašich oblíbených knížek, které jste možná znali zpaměti, nebo si začali vymýšlet vlastní příběhy? Možná ani netušíte, jak moc vás tehdy čtení a povídání si před usnutím ovlivnilo.

Pravidelné předčítání má pro děti nespočet benefitů a v jejich vývoji zcela nepostradatelnou roli. Čtení zlepšuje psychický vývoj, zdokonaluje paměť a rozvíjí slovní zásobu. Děti se tak naučí nové výrazy, slyší jejich výslovnost a zároveň je budou umět použít v tom správném kontextu. Zároveň podporuje dětskou fantazii, která je nezbytně důležitou dovedností zejména pro budoucí rozvoj. Vaše děti budou kreativnější, což ocení v budoucnu při studiu i v práci. Společným čtením navíc upevňujete rodinné vazby a připravujete dítě na kvalitnější spánek. A s přínosy stále nekončíme! Touto cestou rovněž pomáháte dětem budovat pozitivní vztah ke knížkám a ukážete jim, jak se ke knihám chovat. Děti, kterým rodiče četli pravidelně, v budoucnu mnohem raději sáhnou po knize než jejich vrstevníci, kteří měli s literaturou minimální kontakt. 

A co dětem číst? A kdy vlastně začít? Na čtení není nikdy příliš brzy. Začněte klidně už s miminkem v bříšku a pak zkrátka pokračujte. Ideální jsou klasické pohádkové příběhy, které mají krátké kapitoly a jsou napsané spisovným jazykem. Ukazujte dětem při čtení obrázky, měňte tón hlasu a udělejte si ze čtecího rituálu zábavu. Společně strávený čas je totiž to nejcennější, co můžete svým dětem dát.

O moudré velrybě a další pohádky (pro děti od 3 let)
Mají vaše děti rády dobrodružství? S touto knížkou, která je plná milých pohádek o zvířátkách, se společně podíváte pod mořskou hladinu nebo do pralesa, setkáte se s tajemnými tvory a zažijete opravdová kouzla. 

Pohádky před spaním na tři, pět a osm minut (pro děti od 3 let)
Jak bude dlouhé dnešní čtení na dobrou noc? Máte na něj tři, pět nebo osm minut? I taková chvilka stačí pro klidnější spánek. Vyberte si z různě dlouhých příběhů, ve kterých vystupují děti i zvířátka, čarodějnice, kouzelníci piráti i princezny!

Vyšívané pohádky Venduly Chalánkové (pro děti od 3 let)
I klasické pohádky si můžete užít v netradiční podobě. Vyprávějte dětem pohádky o Budulínkovi, o neposlušných kůzlatech nebo o perníkové chaloupce prostřednictvím nápaditých vyšívaných ilustrací, které umělkyně Vendula Chalánková doplnila o legrační detaily.

Co se děje v Podpostelí (pro děti od 5 let)
Vydejte se na pohádkovou výpravu pod sedm dětských postýlek a objevte sedm různých světů. Nebojte, žádná strašidla na vás pod postelí nečíhají. Potkáte tu kouzelné bytosti a zažijete spoustu legrace. Děti jistě potěší i hravé a moderní ilustrace Ondřeje Dolejšího.

Kovářské pohádky (pro děti od 6 let)
Kovářské pohádky Ilony Fišerové s krásnými ilustracemi Bystríka Vanča vypráví klasický příběh o třech bratrech, který vychází z české pohádkové tradice. S dětmi vstoupíte do světa, kde se prohánějí draci, tančí víly, kde odvážní hrdinové plní těžké úkoly a kde láska vítězí nad zlem. A když se přece jen při čtení unavíte, můžou si děti pohádku poslechnout z přiloženého CD.

Baobaba a jiné příběhy (pro děti od 6 let)
Baobaba, Šiškáček, skřítek popleta, uzdravený hejkal nebo strašidlo pod postelí… Ti všichni čekají v rozkošné knížce plné krátkých bajek, příběhů a pohádek. Děti se při jejich čtení poučí a pobaví zároveň.

Jak skřítkové a děti chránili les (pro děti od 6 let)
Milé příběhy o přírodě i jejich ochraně, to jsou pohádky od Radomíra Sochy, který vytvořil roztomilý pohádkový svět. Přečtěte dětem příběh o skřítkovi Ohnivci a houbalce Čaromile, kteří vyzráli nad rošťáky a darebáky, co řádili v lese.

Pošta z Knihozemě

Zdá se vám obtížné zorientovat se v široké nabídce dětských knih? Chcete svým dětem vybrat vždy kvalitní knihu, která je zaručeně potěší? Odebírejte Poštu z Knihozemě! Čeká vás pravidelná dávka těch nejzajímavějších tipů z knižních novinek pro děti a mládež, informace o akcích i aktuální zprávy z Knihozemě.

Chcete dostávat informace o novinkách, soutěžích a o tom, co se děje v Knihozemi?

Přihlaste se k odběru, ať vám nic neuteče.