5 důvodů proč číst dětem

Čím dříve začnete dětem číst, tím spíš v nich probudíte lásku ke knihám. A proč by vůbec děti měly číst? Výzkumy ukazují, že děti, kterým rodiče čtou, mívají lepší známky ve škole, lépe se soustředí, naslouchají a učí se logickému i kritickému myšlení. Čtením navíc upevňujete pouto mezi rodičem a dítětem. To však nejsou jediné důvody...

Správné čtenářské návyky
Děti se od vás naučí, jak správně číst ještě než to zjistí ve škole. Uvidí, že čtete zleva doprava, a budou vás sledovat, jak se ke knížkám chováte. Také objeví, že knížky ukrývají nejen spoustu písmenek, ale i krásné ilustrace, které pomáhají rozvíjet jejich fantazii. Později také dokážou rozpoznat, jak je kniha členěná, kdy končí a začíná kapitola nebo jak vypadá odstavec.

Bohatší slovní zásoba
Rozvoj slovní zásoby je pro děti nezbytný už od útlého věku. Pokud budete svým ratolestem pravidelně číst, budou se schopny lépe vyjadřovat, skládat věty a zároveň se zlepší jejich logické uvažování. 

Lepší soustředěnost
Čtení podporuje koncentraci. Čtěte pomalu, zřetelně a zkuste měnit tón hlasu, abyste děti vtáhli do děje. Jakmile malého čtenáře zaujmete, máte vyhráno. Naučí se soustředit a poslouchat vyprávění. A to se mu bude později hodit nejen ve školce nebo ve škole.

Rozvička pro mozek
Stačí pár minut čtení každý den a uvidíte, jak velký vliv to může mít. Čtení skvěle zaměstnává mozek, rozvíjí dětskou fantazii a procvičuje paměť. Je prokázáno, že během čtení vznikají v mozku nové vazby a neurony mají delší životnost než u lidí, kteří používají pasivní slovní zásobu.

Morální hodnoty
Díky čtení dětem už od malička vštěpujete ty správné morální hodnoty, které pak přenesou do reálného života. Pohádky tak děti naučí rozpoznat dobro a zlo nebo jak se chovat k ostatním.

Pošta z knihozemě Newsletter

Zdá se vám obtížné zorientovat se v široké nabídce dětských knih? Chcete svým dětem vybrat vždy kvalitní knihu, která je zaručeně potěší? Odebírejte Poštu z Knihozemě! Čeká vás pravidelná dávka těch nejzajímavějších tipů z knižních novinek pro děti a mládež, informace o akcích i aktuální zprávy z Knihozemě.

Chcete dostávat informace o novinkách, soutěžích a o tom, co se děje v Knihozemi?

Přihlaste se k odběru, ať vám nic neuteče.